Každá jsme originál

29. dubna 2009 v 12:44 | Kikuska |  Menštruácia
Možná se sama sebe neustále ptáš - Jak je možné, že já jsem svou první menstruaci dostala ve 13ti a má nejlepší kamarádka už v deseti? Jak je možné, že mi pořád ne a ne narůst prsa, ale má kamarádka nosí podprsenku už celé dva roky? - Na tyto a podobné otázky existuje pouze jedna odpověď - každá jsme zkrátka originál!

Puberta - období, kdy dospíváš. Nemění se však pouze tvé tělo, ale vyzrává také tvá psychika. Stáváš se jednoduše dospělým člověkem, který již brzy bude schopný rozhodovat sám za sebe a bude se muset postarat sám o sebe - a brzy možná také o svou vlastní rodinu.
Tato fáze začíná obvykle kolem jedenáctého roku a končí asi kolem roku osmnáctého. Navíc platí, že dívky přichází do puberty obvykle asi o dva roky dříve než jejich vrstevníci opačného pohlaví. Na start puberty má však podíl spousta faktorů…

Ach jo, zase ty geny!

Je to tak, i v téhle věci se dá mluvit o dědičnosti. Není to žádným pravidlem ani zákonem, avšak je pravděpodobné, že pokud tvá máma začala dospívat dříve než její vrstevnice, pravděpodobně i ty se dočkáš první menstruace brzo. A naopak. Co tedy můžeš dělat? Vyčíhej si vhodnou situaci a až budete s mámou o samotě, zkus převést vaši řeč na téma dospívání a menstruace.Neboj se jí zeptat, kdy první měsíčky dostala ona, kdy jí začala růst prsa a jestli ji trápily ty ošklivé pupínky. Je pravda, že i tvá máma se může stydět o těchto věcech mluvit, ale alespoň si tak už nyní ověříš, jestli to mezi vámi bude fungovat i jako mezi kamarádkami, nejen jako mezi příbuznými. Časem možná narazíš na některá úskalí, kdy budeš vděčná za radu zkušené ženy - je proto super začít si s mámou budovat důvěrný vztah postupně. Věř, že to pak budeš mít se vším mnohem snazší!

Stres, strava, životní podmínky

Věř nebo ne, v našem vyspělém světě do puberty dívky přicházejí mnohem dříve něž dívky z rozvojového světa. Je dokázané, že i u nás před několika generacemi dívky začínaly menstruovat až kolem 16. roku. Proč tomu tak je nikdo přesně neví. Odborníci se však domnívají, že na náš vývoj mají vliv příznivé životní podmínky, plnohodnotná strava a styl života celkově. Ještě v předminulém století se lidem žilo mnohem hůř - většina z nich neměla jistotu trvalého přísunu výživné potravy a daleko horší byly také hygienické návyky.

Nehraje žádnou roli, jestli jsi se své první menstruace dočkala v jedenácti nebo v patnácti. Není důležité, jakou velikost podprsenky nosíš. Nejdůležitější je, že jsi zdravá, vážíš si sama sebe a všechno máš ještě před sebou. Žijeme jen jednou, tak své šance využij. Všechno, co přijít má, jednou přijde, tak proč se kvůli tomu trápit?

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama