Na intimní téma

29. dubna 2009 v 12:31 | Kikuska |  Menštruácia
Je mnoho otázek, na které se pravděpodobně nedokážeš zeptat jen tak někoho, i když odpověď na ně bys potřebovala jako sůl nad zlato. Rozhodli jsme se ti to ulehčit a probrat některá choulostivá témata on-line!

Dotaz 1: "Při cvičení mi je vždycky cítit rozkrok. Čím to je a co s tím můžu dělat?"
Slečna: Při cvičení se zpotíš a pot obvykle zůstává na chloupcích v ohanbí, kde se tak vytváří velmi příznivé prostředí pro růst nejrůznějších bakterií, které obvykle způsobují nepříjemný zápach. Rozhodně nos pouze bavlněné spodní prádlo - bavlna (narozdíl od umělých tkanin) je prodyšná a proto vlhkost může ven a není zadržována pod ní na kůži a chloupcích. Dále pak můžeš chloupky na ohanbí pravidelně zkracovat - není nutné přímo holení, stačí zastříhnout zhruba na polovinu jejich délky. Pokud nic z toho nepomáhá, měla bys navštívit lékaře. Je možné, že se v tvé pochvě přemnožily patogenní bakterie způsobující infekce ženských pohlavních orgánů a to už rozhodně není legrace.

Dotaz 2: "V průběhu menstruace cítím nepříjemnou bolest přímo v okolí poševního vchodu. Nemůžu při tom skoro chodit! Mám jít kvůli tomu k lékaři?"
Slečna: Bolest při menstruaci je docela běžnou záležitostí, které se nevyhne většina z nás. Pokud je však bolest intenzivní, nesnesitelná, měla bys navštívit lékaře. Co se týče bolesti přímo v okolí poševního vchodu, může se jednat i o alergickou reakci na materiál, ze kterého jsou vyrobeny vložky nebo tampony, které obvykle při menstruaci používáš. Vyzkoušej proto nejdřív jinou značku nebo hygienické pomůcky z jiného materiálu. Pokud se bolest neobjeví, je to jasné, pokud ano, rozhodně se objednej na gynekologii.

Dotaz 3: "Po koupeli ve vaně mě vždy svědí sliznice na vagíně a objevuje se výtok. Co s tím?"
Slečna: Snad každá zdravá žena má výtok z pochvy, ale ten by měl být bílý nebo bezbarvý a nesmí zapáchat. V opačném případě by se mohlo jednat o bakteriální nebo kvasinkovou infekci, což vyžaduje návštěvu lékaře. Každopádně není nejlepším nápadem dopřávat si často horkou lázeň ve vaně s koupelovou pěnou, i když je to velmi příjemné a uvolňující. Soli a parfemovaná mýdla či pěny mohou narušit vnitřní prostředí v pochvě, proto je mnohem lepší se sprchovat a koupel si dát jen jednou za čas.

Dotaz 4: "Je se mnou něco v nepořádku, pokud mi z pochvy občas vyjde zvuk podobný prdění? Je to šíleně trapné!"
Slečna: Někdy se stává, že se dovnitř pochvy dostane zvenčí vzduch (například při chůzi, cvičení, když máš nohy nahoře atd.) a když se poševní svaly stáhnou, je vypuzen ven a vydává nepříjemný zvuk, ale naštěstí není nijak cítit protože neobsahuje žádné plyny. Nemusíš se tím nijak znepokojovat a bát se, že když se ti to stane v nevhodnou situaci, budou se ti ostatní smát. Většinou to ani neuslyší.

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama