Silná menstruace - trápení, které lze řešit!

29. dubna 2009 v 12:28 | Kikuska |  Menštruácia
"Jauvajs, už jsem to zase dostala!" říká si velká část z nás, jakmile se z nafouknutého bříška stane dějiště další z krvavých bitev našeho těla. Menstruace je bez pochyb znakem našeho ženství a plodnosti, ale v některých případech může být i velkým trápením. Zdá se ti, že je tvá menstruace až příliš silná? Zkusíme to s tebou vyřešit! Teď hned.
Jak poznám, že je má menstruace příliš silná?

- Prakticky a jednoduše. Popřemýšlej, jak dlouho menstruace obvykle trvá, ve kterých dnech je nejsilnější a kolik vložek či tamponů za den spotřebuješ. Menstruace by měla trvat tři až sedm dní, nejsilnější bývá obvykle kolem druhého dne a pak postupně slábne. Pokud je u tebe v nejsilnějších dnech krvácení nezbytné, aby sis měnila vložky či tampony nanejvýš nejpozději každé dvě hodiny, musíš používat výrobky s nejvyšší absorpční schopností, bývá ti špatně a občas se ti stane, že krev prosákne i na oblečení, je to důvod k tomu, aby jsi svou situaci začala řešit. Menstruace nemusí být horor!

Co je příčinou silné menstruace?

1) Zdravotní příčiny - Silnou menstruaci mohou vyvolat některá (i poměrně závažná) onemocnění - např. endometrióza (Gynekologické onemocnění vyskytující se u mladých žen a dospívajících dívek, kdy se děložní sliznice ukládá mimo děložní dutinu a poškozuje okolní tkáně, často je příčinou srůstů a neplodnosti. Charakteristické jsou časté bolesti v podbřišku bez zjevných příčin.), adenomatózní změny (tzv. bujení sliznice dělohy, které může vést až ke vzniku rakoviny dělohy) nebo myomy (nezhoubné nádory, které vyrůstají z hladké svaloviny děložní stěny, nejčastěji u žen mezi 30-50 lety). V některých případech silné krvácení souvisí i se špatnou funkcí štítné žlázy. Neber tedy svou silnou menstruaci pouze jako banalitu a nutné zlo, svěř se lékaři.
2) Psychické příčiny - Jednoznačně stres. Problémy ve škole, nešťastná láska, hádka s kamarádkou či s rodiči - to všechno se může odrazit také v síle tvé menstruace. Říká se, že jakmile jsi nešťastná, "pláče" i tvé břicho.
Často však jako důvod abnormálního krvácení nemůžeme určit nic, ale i tak bys neměla házet flintu do žita!

Speciální dieta - možné řešení

1) VITAMÍNY - Pro zmírnění silného krvácení můžeš začít denně (asi po 3 měsíce) zvýšenou dávku vitaminů A, C a E. Pořiď si v lékárně krabičku multivitaminů a ty pravidelně užívej, ale vyvaruj se překračování denních doporučených dávek. Například dlouhodobé užívání velkého množství vitaminu A v tabletkách je toxické. A k čemu tedy ty vitaminy přispívají? Vitamin A reguluje příliš vysokou hladinu estrogenu v těle, vit.E pomáhá udržovat normální průtok krve a zabraňuje zvýšené srážlivosti a vit.C má obecně příznivý vliv ke snížení ztráty krve.
2) BEZ MLÉKA A TUČNÉ STRAVY - Zkus se na tři měsíce vzdát veškerých mléčných výrobků, tučných a masitých jídel. Proč? Ženy, které se živí stravou s vysokým obsahem tuku, mají výjimečně vysokou hladinu estrogenu v těle, což způsobuje zbytnění tkáně sliznice děložní, která tvoří vnitřní výstelka dělohy. Když se tato výstelka na konci každého měsíčního cyklu ztrácí, krvácení z této zbytnělé sliznice je silnější a delší.

Když změna stravy nefunguje, může pomoci:

- Hormonální antikoncepce - zajistí hormonální rovnováhu
- Ibuprofen - patří k inhibitorům prostagladinu, který má na svědomí nadměrné krvácení (užívat bys ho měla 3-4 dny před očekávanou menstruací 1-2x denně a případně ještě tabletku denně ve dnech, kdy je menstruace nejsilnější)
- Přírodní progesteron - užívá se ve formě tablet nebo aplikuje jako mast/krém od čtrnáctého do dvacátého osmého dne cyklu (v případě masti je vhodná aplikace na měkké oblasti kůže - krk, zápěstí, obličej, břicho, vnitřní část stehen, …)

Svěř se s problémem se silnou menstruací svému lékaři, tak uděláš úplně nejlíp!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kedy si dostala 1. menštruáciu?

10-11 17.5% (78)
12-13 41% (183)
14-15 10.3% (46)
15-16 2.9% (13)
ešte som ju nedostala 28.3% (126)

Komentáře

1 nepodstatné nepodstatné | 9. července 2015 v 11:36 | Reagovat

Mama mi povedala že pomáha čaj pu-erh (tak sa to vyslovuje asi je to zle napísané, inak sa ten čaj volá aj spaľovač tukov. Zmierňuje veľa krvy na menej. Ja som menzes ešte nedostala ale ten čaj aj tak pijem ako menšiu prevenciu...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama